bip logo 1

INTERNATIONAL SCHOOL & KINDERGARTEN (ISK)

od roku 2016 projekt nosi nazwę INTERNATIONAL KINDERGARTEN (IK)

Międzynarodowy projekt edukacyjny AIESEC (Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales), skierowany do przedszkoli, z udziałem praktykantów z różnych krajów całego świata, prowadzących warsztaty językowo-kulturowe w imię szerzenia tolerancji i świadomości kulturowej.

Zajęcia te są bardzo interaktywne, a wszystkie treści przekazywane są w formie zabawy, co jest odpowiednim rozwiązaniem dla dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty odbywają się w języku angielskim, dzięki czemu dzieci już od najmłodszych lat mają szansę na rozwijanie zdolności językowych oraz łamanie barier językowych. Przedszkolaki uczestniczące w projekcie mają możliwość, często pierwszego w ich życiu, kontaktu z osobami z zagranicy – niewielu ich rówieśników ma na to szanse.

 

Od roku 2014 realizację projektu wspiera Rada rodziców. od tego czasu gościliśmy studentów z Tajlandii, Hong-Kongu, Korei, Brazylii, Chin, Iranu, Indii oraz Indonezji.

W roku 2015 studenci z życzliwością opowiadali dzieciom o kulturze swoich kraów, z cierpliwością odpowiadali na pytania dzieci, które były ciekawe jak wygląda flaga Chin, jakie zwierzęta żyją w Brazylii, gdzie leżą Indie. Zajęcia prowadzone przez studentów opierały się na zabawie i aktywności plastycznej. Dzieci z przyjemnością rysowały portrety gości. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym przedszkolaki przy pomocy kolorowej chusty wymieniały kolory po angielsku, a studenci w języku polskim, co wywołało wiele śmiechu i radości. W innej grupie nasi goście bawili się z dziećmi w sali i na podwórku z wykorzystaniem elementów zestawu edukacyjnego Autochodzik, zastosowaniem radosnych zabaw ruchowych, konstruowaniem z klocków. Kolejnego dnia dzieci ze wszystkich grup miały możliwość obejrzenia prezentacji rodzinnych krajów naszych gości. Potem kolorowały kontury flag poszczególnych państw.. Na zakończenie tygodniowego pobytu i projektu Edukacji Międzykulturowej AISEC - International School & Kindergarten dzieci z grupy różowej wspólnie z naszymi gośćmi przygotowały sałatkę złożoną z różnych sałat, oliwek, sera i suszonych pomidorów. Smakowanie i próbowanie składników w gronie naszych przyjaciół dostarczyło dzieciom wiele radości, a także było próbą porozumiewania się za pomocą języka angielskiego. Przedszkolaki z grupy żółtej zaprosiły studentów do przygotowania wspólnie sałatki z owoców polskich: jabłek, gruszek oraz egzotycznych: pomarańczy, bananów, kiwi. Dzieci z zapałem kroiły owoce, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, następnie dodały jogurt owocowy i naturalny z odrobiną cukru waniliowego. Wszyscy z apetytem przystąpili do konsumpcji. Wspólna degustacja była okazją do utrwalenia prawidłowych nawyków żywieniowych. Przy pomocy naszych gości, dzieci próbowały nazywać owoce w języku angielskim. W grupie zielonej dzieci przygotowały pyszne kanapki z ciemnego pieczywa z wędliną, udekorowane na wierzchu warzywami imitującymi "sygnalizator świetlny". Goście razem z przedszkolakami wzięli udział w lekcji języka angielskiego. A potem nastąpiło pożegnanie. Isabella poczęstowała dzieci brazylijskimi cukierkami. Była wspólna zabawa muzyczna, wręczenie bukiecików cukierkowych kwiatków - z polskich śliwek w czekoladzie, raczków, kukułek, michałków. Goście otrzymali od nas także pamiątkowe rysunki, wykonane przez dzieci, breloczki do kluczy z herbem Olsztyna i logo naszego przedszkola oraz magnesiki z rysunkiem olsztyńskiej Wysokiej Bramy. Na koniec życzyliśmy Issabelli, Thomasowi i Shauryi wielu wrażeń z największego studenckiego święta z Kortowiady.

 

W lipcu 2016 gościliśmy wolontariuszki, które przyjechały z Indii, Iranu i Indonezji. Bardzo szybko studentki i dzieci zaprzyjaźniły się i z radością brały udział we wspólnych zabawach edukacyjnych (w tym prowadzonych w języku angielskim), sportowych, muzycznych, plastycznych (dzieci malowały na sztalugach rozstawionych w przedszkolnym ogrodzie portrety gości). Codziennie odbywały się prezentacje jednego z krajów, przedszkolaki mogły więc poznać zwyczaje i tradycje, panujące w każdym z nich. Spotkania kulinarne obejmowały wspólne przygotowanie sałatki warzywnej i owocowego deseru. Gościom bardzo podobał się nasz szczególny ogród pełen kwitnących ziół, kwiatów, grządki warzywne (na których liście dyni wyrosły tak, że najniższe przedszkolaki mogłyby się w nich z łatwością ukryć). Ale najbardziej podobały się ....owocujące jabłonie - dla nich były to egzotyczne drzewa!