bip logo 1

PROJEKT FILMOWY „WRÓŻKA DOBREGO PORZĄDKU”

W lutym i marcu 2015 zrealizowaliśmy projekt "Film". Dzieci poznały tajniki powstawania filmu. Uczestniczyliśmy w realizacji filmu edukacyjnego pt. ”Wróżka Dobrego Porządku” (dla Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi). Głównym przesłaniem filmu jest budzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży - segregacja odpadów wg ich rodzaju, rozpoznawanie oznaczenia pojemników na surowce wtórne.

Oto zapis realizacji projektu:
„16.02. Dzisiaj jeden z "zespołów aktorskich", w towarzystwie kamer udał się do sklepu "Malwa" i dokonał zakupów (maślanka, mrożone maliny, owoce w puszce, owoce, plastikowe kubeczki, talerzyki, widelczyki, foliowy obrus). Wszystkie te produkty zostały użyte przy realizacji kolejnych scen filmu.
18.02. Kręciliśmy kolejne sceny do filmu. Dzieci, wcielając się w rolę aktorów, obmyślały niespodzianki z okazji urodzin Mateusza. Niektóre rysowały kolorowe obrazki, inne wykonały papierowe samoloty, a jeszcze inne budowały z klocków. Dużym problemem okazało się odegranie scenki, w której chłopcy kłócą się o klocki, chwytają koszyk z przeciwnych stron i pociągają każde w inną stronę. Ostatecznie cel został osiągnięty, koszyk pęka, klocki zostają przesypane do nowego koszyka.
20.02. Po raz kolejny spotykamy się z panem reżyserem. Przed nami dzień pełen wrażeń. Dzieci dobrze radzą sobie z emocjami. Niektóre są nieco onieśmielone, inne nie zwracają uwagi na kamery. Są spontaniczne, współpracują z dorosłymi. Dzisiaj zadaniem przedszkolaków jest rozpakowanie wcześniej dokonanych zakupów i przyrządzenie koktajlu, sałatki owocowej oraz wyłożenie ciasteczek na talerzykach. Dzieci przygotowują się do „pikniku”. Wszystko się udało. Pan reżyser jest zadowolony. W następnym tygodniu - scena "pikniku" z udziałem Wróżki Dobrego Porządku.
04.03. Ostatnie spotkanie w ramach projektu "Film". Dziś zakończyły się zdjęcia. Sfilmowane zostały sceny zabawy dzieci, spotkanie z Wróżką, segregowanie odpadów a także propozycja wykorzystania ich w zajęciach kreatywnych. W różnych scenach brały udział zmieniające się zespoły kilkorga dzieci. Podsumowaniem projektu było spotkanie całej grupy z reżyserem, operatorem filmowym oraz aktorką (grającą rolę Wróżki Dobrego Porządku). Opowiedzieli oni o swoim warsztacie pracy. Odpowiadali na pytania przedszkolaków, a na koniec każde dziecko mogło poczuć się, jak operator kamery. Z ciekawością oczekujemy na wynik naszej wspólnej pracy i cieszymy się z możliwości udziału w takiej przygodzie....”
Film „Wróżka Dobrego Porządku” opublikowano w czerwcu

https://www.youtube.com/watch?v=_1MhhQozmK4

http://zgok.olsztyn.pl/edukacja-ekologiczna/edukacja/